19 Mart 2024 - Salı
Başlangıç / Sınav & Mülakat / Belgeler / Tarihçeli Yerleşim Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

Tarihçeli Yerleşim Yeri Belgesi Nasıl Alınır?

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında, başvurduğu ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır. Bekçi adayları, internetten ön başvuru yaparken bu şarta göre il seçimi yapmakta, daha sonra yapılacak olan bireysel başvuruda bu durumu belgelendirmek zorundadır. Bu nedenle ikâmet süresini gösteren ikâmetgah belgesi alınması gerekiyor. Peki ikâmet süresini gösteren bu belge nasıl alınır? Bu işlem için 2 yol bulunmaktadır:

  1. Bulunduğunuz ildeki nüfus müdürlüklerine giderek, adresinizi gösteren rapor istediğinizi söylediğinizde görevli memur bu belgeyi size verecektir.
  2. e-devlet bilgilerinizle bu belgeyi e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz. Öncelikle e-devlet portalına giriş yapıyoruz.

e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, arama satırına “Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” yazıyoruz. Karşımıza gelen onay metnini kabul edip devam ediyoruz.

Bu ekranda kimlik bilgilerimiz geliyor. Doğru ise aşağıda seçeneklerden uygun olanı seçeceğiz:

  • Kuruma İbraz: Herhangi bir resmi kuruma sunacaksanız bunu seçin.
  • Kurum Talebi: Herhangi bir kurum sizden istediyse bunu seçin.
  • Kişi Talebi: Diğer işlemler için bunu seçin.

Bekçi adayları “Kuruma ibraz” seçeneğini seçip “Polis Akademisi” yazıyoruz. Sorgula dediğimizde adres kayıt yerleşim bilgilerimiz ve süreleri gelecektir.

Belgenin çıktısını almak için, yukarıda bulunan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza indiriniz. İndirdiğiniz ikâmet süresi gösteren belgeyi yazdırarak ilgili kurumlara, yerlere veya şirketlere verebilirsiniz.

Belgenin altında Polis Akademisi’ne ibraz edileceği, belgenin geçerlilik tarihi ve diğer notlar olacaktır. Bu belgeyi işlerinizde kullanabilir, Polis Akademisi’ne bireysel başvuru yaparken “Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge” olarak sunabilirsiniz.

PolisOkulu.com

İlginizi Çekebilir

PAEM Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM), Emniyet teşkilatına amir yetiştiren kurumdur. En az lisans mezunlarının KPSS …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir